TeamAgro Kuczyńska - środki ochrony roślin, nawozy, materiał siewny, pasze

ESTA Kieserit

idealny nawóz magnezowy zawierający siarkę bezpośrednio dostępną dla roślin w formie siarczanu

Treść atrykułu - ESTA Kieserit

ESTA® Kieserit jest idealnym nawozem magnezowym zawierającym siarkę bezpośrednio dostępną dla roślin w formie siarczanu, zapewnia w każdych warunkach szybkie i trwałe działanie niezależnie od pH gleby.

Kizeryt 25+50 granulowany nawóz WE

  • 25 % MgO rozpuszczalnego w wodzie tlenku magnezu,
  • 50 % SO3 rozpuszczalnego w wodzie trójtlenku siarki
Kizeryt 25+50 granulowany nawóz WE

Czym jest Kizeryt?

Kizeryt to minerał dodawany do produkcji nawozów w firmie K+S KALI GmbH, jest wykorzystywany w produkcji większości naszych produktów. Od nazwy minerału kizeryt powstała marka nawozu ESTA Kieserit, jedynego oryginalnego, w 100 % rozpuszczalnego i naturalnego siarczanu magnezu.

Gdzie znajdę siarkę i magnez z kizerytu?

Bardzo charakterystycznym elementem większości nawozów firmy K+S jest obecność w składzie kizerytu! Produktami siarczanowo magnezowymi, które powstają wyłącznie z kizerytu są: ESTA Kieserit oraz EPSO Top. W ofercie produktów znajduje się również szereg produktów potasowych (chlorkowych oraz siarczanowych) zawierających w swoim składzie kizeryt. Jednym z nich jest nawóz chlorkowy Korn-Kali, który zawiera 40 % K2O, 6 % MgO, 12,5 % SO3, 4 % Na2O, źródłem siarki i magnezu jest oczywiście w pełni rozpuszczalny kizeryt.

Dlaczego magnez?

Magnez determinuje w roślinie szereg funkcji, które mają wpływ na wysokość i jakość plonu. Do 30 – 35% całkowitego magnezu zakumulowane jest w postaci chlorofilu, który w roślinie odpowiada za przemianę energii słonecznej w chemiczną. Rośliny potrzebują magnezu do wytworzenia dużego systemu korzeniowego, który zaprocentuje lepszym pobraniem składników pokarmowych oraz wody. Nawożenie magnezem jest konieczne w przypadku gleb o niskiej zasobności w składnik, oraz na glebach zwapnowanych (antagonizm pomiędzy Mg : K, Ca)

Dlaczego siarka?

Jest niezbędna do prawidłowej gospodarki azotem w roślinie, dodatkowym atutem stosowania siarczanu jest możliwość precyzyjnego stosowania w pełni rozpuszczalnej siarki. Dodatek siarki w naszych nawozach jest zawsze równoważony odpowiednią zawartością magnezu co sprawia że nasze produkty mają neutralne pH.

Kiedy stosować nawóz z kizerytem?

ESTA Kieserit możemy zastosować już jesienią lub wczesną wiosną przed wznowieniem wegetacji. Zawarte składniki w nawozie potrzebują czasu by wraz z wodą przedostać się w głębsze warstwy gleby skąd mogą zostać pobrane przez korzenie roślin. Najlepsze efekty otrzymujemy stosując Korn-Kali przedsiewnie, wprowadzamy wówczas część potrzebnego magnezu i siarki, następnie uzupełniamy pozostałą część dawki nawozem ESTA Kieserit. Poniższe doświadczenie obrazuje jaki wpływ na plon ma terminowe zastosowanie nawozów magnezowo-siarczanowych (przyrost plonu 700 kg/ha).