TeamAgro Kuczyńska - środki ochrony roślin, nawozy, materiał siewny, pasze

Basf Capalo 3375 SE

środki ochrony roślin - fungicyd

Treść atrykułu - Basf Capalo 3375 SE

Basf Capalo 337,5 SE kryje w sobie szereg unikalnych właściwości i możliwości, które sprawiają, że fungicyd ten wyznacza nowy standard w zwalczaniu chorób roślin zbożowych.

  • trzy substancje aktywne: epoksykonazol, fenpropimorf i absolutna nowość: metrafenon
  • zwalczanie wszystkich ważnych chorób zbóż: chorób podstawy źdźbła, mączniaka, rdzy, septorioz, rynchosporiozy, plamistości siatkowej
  • szybka, skuteczna i długotrwała ochrona
  • wysokie plony zbóż najwyższej jakości

Capalo 337,5 SE kryje w sobie szereg unikalnych właściwości i możliwości, które sprawiają, że fungicyd ten wyznacza nowy standard w zwalczaniu chorób roślin zbożowych.

Formulacja Capalo 337,5 SE

Pierwszy „rzut oka” na etykietę rejestracyjna mówi, ze Capalo to nic innego jak koncentrat w postaci zawiesino-emulsji do rozcieńczania woda. I teoretycznie na tym można by poprzestać. Jednakże jakość formulacji tego fungicydu powoduje, ze w tym wypadku można mówić o wspomnianych już nowych standardach, tym razem użytkowych. Wyjątkowe cechy użytkowe formulacji powodują, że:

  • kropla cieczy użytkowej przylega znacznie większą powierzchnią do blaszki liściowej,
  • ciecz użytkowa bardzo dobrze wiązana jest z powierzchnią opryskiwaną,
  • ciecz użytkowa zaaplikowana na powierzchnie rośliny charakteryzuje się niezmiernie dużą odpornością na zmywanie.
Konsekwencja tych cech jest bardzo szybkie wnikanie substancji aktywnych do rośliny i błyskawiczne rozpoczęcie działania fungicydowego.

Sposób działania fungicydu Capalo 337,5 SE

Epoksykonazol – jeden z najnowszych i najbardziej aktywnych zwiazków z grupy triazoli. Jego wysoka skuteczność wynika nie tylko z efektywnego działania na poziomie komórkowym patogena, ale także ze sposobu przemieszczania się w roślinie. W odróżnieniu od innych triazoli epoksykonazol przemieszcza się równomiernie w liściach zbóż ku ich wierzchołkom, zapewniając ciągła i stabilna ochronę na całej powierzchni blaszki liściowej przez długi czas.

Fenpropimorf – należy do grupy morfolin. Działa systemicznie w roślinie, charakteryzuje się dobrym wchłanianiem i działaniem również w niskich temperaturach. Jego obecność w formulacji wpływa korzystnie m.in. na transport epoksykonazolu.

Metrafenon – oddziałuje na wegetatywne i generatywne stadia rozwojowe grzyba, co uniemożliwia jego przemiany i rozrost. Metrafenon blokuje powstawanie strzępek infekcyjnych i zarodnikowanie na powierzchni liścia. Blokuje również rozwój oraz niszczy strzępki penetrujące wewnątrz tkanek liścia. Związane to jest głównie z zaburzaniem transportu fitobiałek aktyn w stożkach wzrostu strzępek grzyba, a szczególnie w strzępkach infekcyjnych. Substancja działa w roślinie systemicznie. Po zabiegu jest bardzo szybko przemieszczana w roślinie.

Zalecenia i terminy stosowania

Pierwszy zabieg wykonany fungicydem Capalo 337,5 SE to doskonały wybór na dobry początek. Zastosowanie trzech niezawodnych substancji aktywnych (metrafenon, fenpropimorf, epoksykonazol) we wczesnych fazach rozwojowych zapewnia długotrwałą i bardzo skuteczną ochronę przed szerokim spektrum chorób, w tym chorób podstawy źdźbła. Niezwykle ważnym atutem tego produktu jest zarówno interwencyjne, jak i zapobiegawcze działanie wzajemnie uzupełniających się substancji aktywnych.

Na końcu liczy się plon

Końcowym efektem starań dokładanych podczas całej wegetacji jest plon – jego wielkość i jakość. Można ponieść wiele nakładów związanych z uprawą zboża – począwszy od uprawy gleby, a na końcowym nawożeniu skończywszy – a efekt nie zawsze bywa zadowalający. Czasami jest to spowodowane zupełnym brakiem zastosowania ochrony fungicydowej lub jej niewłaściwym doborem. Jak ważny stanowi to element całej technologii uprawy, pokazuje wykres obok, wskazujący, jak Capalo 337,5 SE jest pomocne w uzyskaniu optymalnego efektu końcowego.

W ostatnich latach fungicyd Capalo 337,5 SE został zastosowany na powierzchni wielu dziesiątków tysiecy hektarów w Polsce. W praktyce rolniczej została potwierdzona długotrwała ochrona i wysoka skuteczność przeciwko pełnemu spektrum chorób zbóz. Fungicyd Capalo 337,5 SE był najczęściej aplikowany w terminie T1, w układzie z fungicydem Duett Ultra zastosowanym do ochrony górnych liści i kłosa.